Skip to main content

Možno aj vám sa stalo niečo podobné ako mnohým iným majiteľom firiem. Navštívili ste zaujímavé business podujatie, konferenciu, či tréning a ste plní nápadov, ktoré by značne posunuli vašu firmu vpred.

Plný nadšenia sa podelíte s týmito nápadmi s kolegami v práci… A – nič!

Reakcia je úplne iná, ako by ste očakávali.

Niekedy len bezduché neemotívne prikývnutie alebo vlažné „áno“.

V tých horších prípadoch, „ale prosím Ťa načo by sme niečo menili, veď je to teraz ok“ a v tých najkrajnejších, ktoré zas nie sú žiadnou výnimkou, dostanete v zlomku sekundy dlhý zoznam dôvodov, prečo to nepôjde…

A tak pomaly, ale iste vás okolie presvedčí, že ten váš skvelý nápad ani taký skvelý nebol a že predsa to ako je to teraz, je v princípe ok.

Ale je to skutočne tak?

Napr. v podobe vyšších tržieb, upevnila by sa alebo zlepšila pozícia vašej firmy na trhu, firma by sa dostala do vyšších ziskov…Čo by to pre vás znamenalo z dlhodobého hľadiska? Nielen z hľadiska finančného, ale aj reputácia vašej značky, tým pritiahnutie nových kvalitných talentov do firmy, ďaleko efektívnejšie fungovanie…

Nestálo by za to prejsť možno trošku nepohodlným obdobím zmien a posunúť firmu na vyššiu úroveň?

Schopnosť presadzovať zmeny, je schopnosť ako ktorákoľvek iná (nie je to dar, ako si mnohí myslia –  je to technika). Teda si nevyžaduje nič iné, len sa ju treba naučiť a používať v praxi a časom sa v nej zlepšovať… Aj v tomto prípade platí staré známe – Tréning robí majstra!

1. V prvom rade si treba uvedomiť, prečo sa ľudia PRIRODZENE obávajú zmien. Ak toto vieme, tak sa nám bude ľahšie stavať strategický plán, ako úspešne implementovať zmeny. Poznať dôvody vám umožní lepšie pochopiť ľudí s opačným názorom, ako máte vy. A namiesto toho, aby ste prišli do konfliktu, umožní vám to viesť rozhovory z konštruktívnej neemocionálnej roviny.

Najčastejšie dôvody:

a) Ľudia nemajú radi zmeny. Prečo? Lebo ich stavia mimo ich komfortnej zóny. V komfortnej zóne máme pocit istoty, podľa niektorých štatistík až 95% ľudí nemá záujem vyjsť zo svojho komfortu! Stojí ďaleko menej energie zotrvávať v poznanom. Robiť niečo inak a nové stojí zvýšenú dávku energie, úsilia, naučenia sa niečoho nového….častokrát spájané s neurčitým výsledkom

b) Nedôvera – ľudia sa obávajú toho nepoznaného, skrytého, čo by im zmena mohla priniesť. Budú musieť viac pracovať? Čo ak prídu o svoju pozíciu? Môžu začať pochybovať o tom, či im firma vlastne ešte verí? Strach zo straty postavenia, vplyvu vo firme.

c) Nevôľa niečo meniť – nevidia zmysel v zmenách, ktoré hneď na začiatku odsúdia, že im neprinesú nič pozitívne. Podľa nich, veď vlastne všetko funguje výborne, tak načo to meniť?

Tento postoj často môže a aj vychádza z toho, že ľudia nevidia celkový obraz firmy ako ho máte možnosť vidieť vy ako majiteľ firmy. Iný častý dôvod tohto postoja je nedostatok motivácie niečo meniť. „Prečo by som to robil?“

d) Strach z nekompetentnosti – tento bod je asi najťažšie rozpoznateľný, keďže bojkotovanie zmien môže zamestnancovi slúžiť len ako nástroj na zakrytie jeho obáv, či má dostatočné schopnosti robiť prácu inak. Môže tam byť hlboký strach zo zlyhania a neúspechu.

e) „Politické“ dôvody – v niektorých prípadoch môžu zamestnanci využiť situáciu zmeny ako nástroj na bojkotovanie manažmentu resp. časti manažmentu

f) Nesprávne načasovanie – zmeny potrebujú čas. Je to projekt sám o sebe, preto, aby mali možnosť úspechu, treba ich načasovať tak, aby bol na ne dostatočný časový priestor. A riadiť tento proces ako samostatný projekt.

g) Iné dôvody – pýtajte sa na ne, aké sú. Ich poznanie vám umožní konštruktívny rozhovor a nájdenie vhodnej cesty implementácie

Renata Bartek - článok

2. Spravte strategický plán

a) Premyslite si, či pripravované zmeny pozitívne podporia dlhodobé ciele firmy a či sú s nimi v súlade. A presne si zadefinujte, kde sú nové metódy v súlade a kvantifikujte, ak sa dá, ich prínos po zavedení…napr. o koľko sa znížia náklady firmy, o koľko sa zvýšia tržby, ďaľšie pozitíva na firmu napr možnosť otvorenia zahraničných trhov, v akom časovom horizonte. Opäť, ako toto vo finančnej hodnote ovplyvní rast firmy. Ako sa zvýši povedomie o značke a čo to bude znamenať….a pod. Venujte sa tomuto kroku skutočne toľko koľko je potrebné, často to zaberie aj niekoľko hodín.

Nechcete predsa presadiť zmeny vo firme, ktoré nebudú ozaj na osoh. Dôkladne si premyslite všetky pozitíva a negatíva (ešte raz zdôrazňujem, treba ich kvantifikovať ak sa len dá), aby ste mali veľmi dôležité podporné body pre seba, ale aj pre ľudí, s ktorými budete ďalej diskutovať o presadení zmien.

A zároveň, aby ste vedeli reagovať, ak niekto bude chcieť diskutovať o negatívach.

b) Takto ucelenú predstavu o zmenách, ich dôvodoch a pozitívnych vplyvoch odprezentujte aspoň trom ľuďom vo firme, o ktorých predpokladáte, že podporia váš plán.

(najlepšie spolumajiteľom alebo ľuďom z vysokého manažmentu, ale môže to byť aj ľuďom, o ktorých viete, že sú vo firme rešpektovaní inými a majú veľký vplyv. Hoci nemusia mať to najvyššie postavenie).

Odprezentovať to môžete jednotlivo, aby ste videli reakcie a vedeli odpovedať na otázky.

Alebo ak to považujete za vhodné, tak to odprezentujte všetkým trom naraz.

Čo teraz robíte je, že si vytvárate strategický tím ľudí okolo seba, ktorí vám pomôžu váš plán presadiť a implementovať. Takže už nie ste sám, ale ste skupina ľudí, ktorá má ten istý cieľ.

c) Spravte si pracovnú skupinu a dohodnite sa na pláne, koho bude potrebné do skupiny ďalej pribrať, za akým účelom a s akými úlohami. Dohodnite sa na časovom horizonte.

Dôležité je, že si treba dať reálne časové očakávania. Projekt zbytočne nenáhliť, ale ani nebrzdiť. Implementovať ho krok po kroku. Dať časový priestor na jeho zavedenie do praxe. A potom:

  • Monitorovať,
  • zakomponovať úpravy ak treba,
  • zlepšiť a
  • dať do praxe…
  • monitorovať,
  • zlepšiť a dať do praxe…

PS: V druhej časti blogu si ukážeme niektoré „triky“, ako pristupovať k „protitlaku“ ľudí pri zavádzaní zmien a ako sa naučiť s nimi pracovať… Do skorého videnia!

Máte záujem o riešenie vašej firemnej situácie formou konzultácií?